DÖVME SİLME 

Dövme  neden yapılır?

Dövme  yaptırmanın 10.000  yıllık tarihi olduğu  düşünülmektedir.   Dövme kendimizi ifade  etme yollarından biridir.  Kendimizi  nasıl tanımladığımızı ,  hangi  gruba, inanışa  ait  olduğumuzu göstermek,   farkımıza varılmasını sağlamak,  ispatlamak (aşkımızı, hayat felsefemizi,  çocuğumuza,  işimize olan sevgimizi),  hayatımıza iz  bırakmış deneyimlerimizi,  uğurlu  olduğunu  düşündüğümüz  simgeleri  derimize işletmek,  görünür kılmak,  hep  hatırlamak  amacıyla  yapılabiliyor .   Daha  çekici veya   daha  korkutucu  olma isteği ,  bir şeye isyan ediyor veya  bir şeyi  onaylıyor olduğunu gösterme isteği de olabilir nedeni. Ya da canımız öyle istemiştir, görüntü  hoşumuza gitmiştir, çılgınlık yapasımız gelmiştir.

Dövme  neden sildirilmek istenir?

Dövmeler yaptırıldıktan bir  süre sonra yaptırma nedenimiz ile ilgili  fikrimiz değişebilir.  Yaptırdığımız şekli, yeri, rengi  beğenmeyebiliriz. Aşkımız bitebilir,  fikrimiz ve  aidiyet  hissimiz  değişebilir. Vücudumuzda  belirgin iz, leke ,  dövme olmaması gereken işlere  girmek istiyor  olabiliriz .

İster anlık çılgınlık –hevesle , ister uzun uzun düşünülüp planlanarak  yapılmış olsun  dövmemizden pişman olabiliriz 

Hangi  lazer kullanılır?

Kliniğimizde dövme silme işlemi için Q-swiched ND-YAG  ve  KTP lazer kullanılmaktadır.  Bu lazer ışınları derinin orta ve derin tabakasındaki dövmeye  rengini veren bileşikler tarafında emilir  ve  yarattığı ısı ile boya parçalanır.  Derideki makrofaj  adı verilen bağışıklık hücreleri parçalanmış boya  atıklarını  vücuttan atılmasını  sağlar.  Q-swich lazer öncesinde  yapılan  fraxionel  lazer  uygulaması bu  atılımı hızlandırmaktadır . 

Hangi  dövmeler silinebilir ?

Koyu  renk özellikle siyah renkli dövmeler daha kolay silinirken renkli  dövmeler   özellikle sarı, yeşil renk dövmeler daha zor silinmektedir.  Ten rengi, cilt  özellikleri,  dövmenin rengi, boyanın kalitesi, boyanın derinliği,   yapıldığı  vücut bölgesi   başarı derecesini  etkiler. 

İşlem ne kadar sürer ?

İşlem süresi  dövmenin büyüklüğüne göre 5-30  dakika  arasında  değişmektedir. Seans aralıkları 4-6 hafta olacak  şekilde  planlanır.  Toplam seans 3-12 arasında  değişmektedir. 

İşlemin yan etkileri nelerdir?

İşlemin hemen sonrasında kırmızılık ve hafif ödem olabilmekte 7-10 süren kabuklanma olabilmektedir. Bu  dönemde uygun bakım ve  güneş  koruyucu kremler  kullanılmadır.  

Dövme silmek  acıtır mı ?

Dövme    sildirmek  yaptırmak  kadar olmasa  da  kadar   miktar ağrılı olabilmektedir .  hastayı  rahatlatmak için  işlem öncesi anestezik  krem sürülmekte, işlem sırasında soğuk uygulanmaktadır 

Kalıcı  makyaj ile yapılan  kaşlar silinebilir mi ?

Uygun boya kullanıldıysa kalıcı kaşlar  dövme silme lazeriyle silinebilmektedir