Tedaviler - Botoks - Uzm. Dr. Yasemin Erdem Öztürk | Dermatoloji Uzmanı - İzmir

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon nedir?

Epilasyon vücuttaki istenmeyen kılların   kalıcı  olarak  uzaklaştırılması işlemidir. Bu amaçla en sık  kullanılan  yöntem lazer epilasyondur. 

Lazer epilasyon nasıl etki eder?

Bu yöntemde   kıla rengini veren  pigmentler lazer ışığını emmekte ve  ortaya kıl  kökünü  yakacak miktarda ısı ortaya çıkmaktadır.  Bu nedenle kıl kökü  ne  kadar koyu  renkli ise lazerden o kadar çok etkilenmektedir.  Kılın rengi  açıldıkça  lazerin  etkinliği azalmaktadır .  Bu  nedenle kızıl,  sarı , beyaz kıllara lazer  epilasyon işlemi  yapılması uygun değildir. Epilasyon lazer sistemlerinin temel hedefi koyu renkli pigmentler olduğu için  koyu renkli tene  sahip  hastalarda komplikasyon olmaması için  uygun lazer sistemi  kullanılmalı, dikkatlice  uygun dozlarda  yapılmalıdır. 

Lazer epilasyon neden yapılır ?

Lazer epilasyon tamamen estetik  nedenlerle yapılabileceği gibi, bunu  gerektiren tıbbi   gereklilikler de olabilmektedir. 

Hirsutizm adı verilen durumda  kadınlarda erkek tipi olarak tanımlanan;   çene , yüz,   göğüs,  karın, bel ve  sırtta   koyu  renkli ve kalın kıllar görülmektedir.  Bu durum kişinin yaşam kalitesini bozabildiğinden kıllara  epilasyon yapılması  gerekir. 

Ağda ve sir ile alımdan sonra kıl köklerinde  batık oluşması  ve kıl kökü  iltihaplanmaları  olabilmekte,  bu durum  leke ve  ağrıya yol açabilmektedir. Lazer epilasyon kılları  kalıcı  olarak  azalttığından bu   tekrarlayıcı sorunu  gidermektedir. 

Kalça arasında görülen kıl dönmesi  hastalığı  şişme, iltihaplanma,  akıntı ve koku yapabildiğinden kişinin yaşam kalitesini bozmakta ve ameliyatla tedavi  edilmektedir. Ameliyattan sonra bu  bölgeye yapılacak  lazer  epilasyon  kılları  ve  dolayısıyla  hastalığın tekrarlama riskini  büyük oranda azaltmaktadır. 

Sadece kadınlar mı lazer epilasyon yaptırır?

Son  yıllarda erkeklerin de lazer epilasyonu  estetik  nedenlerle  sıkça  yaptırdığı  görülmektedir . Ayrıca yüzme,  koşu, vücut  geliştirme sporları  yapan erkeklerde bu  branşların gereklerinden biri kılların azaltılması,  yok edilmesidir .  Bazı  erkeklerde  yanaklarda,  kulaklarda ense- boyunda   aşırı  tüylenme olabilmekte,  bu  alanlara da lazer epilasyon uygulanmaktadır.

Lazer epilasyona başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir ?

 Lazer epilasyon için başvuran kişilere ihitiyaç halinde hormon  ve ultrason tetkikleri yapılmakta,   kadın doğum ve  endokrin hekimleriyle konsulte edilebilmektedir.  Epilasyona engel olabilecek   durumlar ve ilaç  kullanımları  sorgulanmaktadır.  

Muayenede hastanın kıl rengi, ten rengi, uygulanacak alandaki  deri  değerlendirilmekte, uygun cihaz ve dozları  belirlenmektedir .  

Lazer epilasyonda hangi cihazlar  kullanılır ?

Epilasyonda kullanılan lazer teknolojileri birbirlerinden  farklıdır. 

Kliniğimizde  3  farklı  lazer sistemi  epilasyonda ve bir  lazerimiz  kıl sarartma,  beyazlatmada  kullanılmak üzere  4  cihazımız   bulunmaktadır 

Alexandirite lazer 755 nm dalga boyunda olup koyu renk  kıllar ve açık tenli  hastalarda güvenle  ve etkin bir  şekilde kullanılmaktadır. 

Diod lazerimiz  810 nm   dalga  boyundadır  ve buz  başlığı  bulunmaktadır. Buz  başlık ağrısız  epilasyon  yapılmasını  sağlamaktadır 

Nd-YAG lazer 1064  nm  dalga boyunda olup  deride daha derine inebilmekte,  daha  koyu  tenli ciltlerde güvenli epilasyon sunmaktadır.  

Q-swiched  Nd-YAG lazer ise epilasyona yanıt  vermeyen ince  kılların, tüylerin sarartılması ve beyazlatılmasında kullanılmaktadır . 

Lazer epilasyon ne kadar sürer?

Lazer epilasyon seanslar  halinde  uygulanmakta,  seanslar  başlangıçta  1  ay  arayla  yapılmakta, ilerleyen süreçte bu süre 6-8 haftaya uzamaktadır.  Seans sayısı kadınlarda minimum 6-8, erkelerde 8-10 seans olmaktadır.  Seans  uygulanacak alanın büyüklüğüne  göre 10-60  dakika sürmektedir. Epilasyon sırasında  hava veya lazer başlığı ile  soğutma ağrı  ve lazer sonrası gelişebilecek  kızarıklığı  büyük oranda  engellemektedir 

Lazer epilasyon seansı öncesi neler yapılmadır ?

Lazer epilasyondan önce kılların kökten  alınmamış olması gerekmektedir.  İşlem öncesinde kılların kısaltılması işlemin etkinliğini  arttırmaktadır. İşlem öncesi bir  ay boyunca güneşlenmemek  gerekmektedir. Hasta bronzlaşmışsa, bronzluğun geçmesi için  1  ay   beklenmeli,  sonrasında  lazer epilasyon yapılmalıdır. 

Lazer epilasyon sonrası nelere dikkate  edilmelidir?

Lazer epilasyon sonrasında kısa süreli kızarıklık olabilmektedir. Bu  kızarıklık genellikle aynı gün içinde  geçmektedir.  Önerilen  bakım kremlerinin  kullanılması bu süreçte  konforu  arttıracaktır.  

Lazer sonrasında 1 ay süreyle  güneşten korunmak  leke  riskini ortadan kaldırmaktadır. 

Lazer epilasyon uzman kişilerce uygulanmalı,  gelişebilecek komplikasyonlar açısından  hekim kontrolünde olmalıdır.