ROZASE 

Rozase (gül sivilcesi) yüzde  kırmızılık, hassasiyet, kırmızı kabarıklıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve belirgin kılcal  damarlarla  seyreden  bir  deri hastalığıdır.  Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.  Başlangıç yaşı 20-50  arasındadır. 

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte stres, sıcak, güneş maruziyeti, tarçın, çikolata, acı biber, alkol tüketimi ile  arttığına  dair gözlemler mevcuttur.  Mide ülseri ve  gastriti olan hastalarda daha şiddetli  seyredebilmektedir. Demodex adı  verilen deri akarının sayısının bu  hastalarda daha  fazla olduğu bildirilmiştir. 

Başlangıçta  sadece yüzde kırmızılık   ve  yanma hissi  varken  zamanla bu tabloya kılcal damarların genişlemesi, kırmızı kabarıklıklar,  iltihaplı  kabarıklıklar  eklenebilir. Özellikle erkek  hastalarda ileri yaşlarda burun derisinin   kalınlaşmasıyla seyreden rinofima adı  verilen tablo  gelişebilmektedir. 

Bazı hastalarda  gözlerde yanma, batma, kuruluk, kaşıntı, ışık hassasiyeti,  kirpik diplerinde iltihaplama ve konjuktivit olabilmektedir. 

TEDAVİ 

Rozase tedavisinde çeşitli antibiyotiklerin  krem ve hap  formları  kullanılmaktadır.  Hastanın  cildine uygun  dermokozmetik yıkama ve  nemlendirme ürünleri, güneş koruyucular  ve diyet önerilmektedir. 

Şiddetli olgularda izotretinoin   kullanılabilir. 

Kılcal damar  genişlemeleri  ve yoğun kırmızılığı  olan hastalara  damar  lazeri  ve limelight IPL tedavileri uygulanabilir. 

Rinofima  hastalarına  deri kalınlaşmasını azaltmak için  fraksiyonel lazer yapılabilir.  Şiddetli hastalara plastik cerrahi tarafından operasyon planlanabilir.

"Silahlar işə düşəndə, İsa Məsih də, mələkləri də əsgərə çevrilirlər..." - Atom bombasından qurtulmuş zövcə 1xbet NFC kommunal kart ödənişləri görmək üçün smartfon NFC funksiyasını dəstəkləməlidir. 1xbet Smart Gallus Pay sayğaclarının balansını genəltmək üçün MPAY bəsdir edir. kəsə unikal Mobil bukmeker kontoru oyunçuların ətraflı əhatə dairəsinə istiqamətlənmişdir. şəxsi hesabımda sorğu göndərmək