SAÇ DÖKÜLMESİ 

Kıl  kökü ve  etrafındaki hücrelerden oluşan saç  folikülü  saçın yapımı ve uzamasını sağlayan birimdir. Saç folikülü hayat boyu süren,   büyüme (anagen),  gerileme (katagen) ve dinlenme (telogen) olmak üzere 3 dönem içeren  döngüyle  uzar ve dökülür.  Saç uzunluğunu anagen dönemin süresi belirler. Bu  süre  2-6 yıl arasında  değişmektedir. Aynı  anda  saçların %85-90’ı anagen dönemdedir. Katagen dönem birkaç hafta ve telogen dönem 2-4  ay sürer ve sonrasında saç  dökülür. Bir  hastalık yoksa  yeni  saç yapımı başlar.  Saçlar günde 0.3-0.5 mm uzarlar.  Bu döngünden dolayı günde 50-100 adet saç dökülmesi  normaldir. 

Saç dökülmeleri genel  seyrelme şeklinde ve bölgesel  dökülmeler  şeklinde olabilmektedir. Tüm saç hastalıkları gibi  saç dökülmesi de dermatoloji uzmanlarının baktığı hastalıklardandır. 

Saç dökülmesi  şikayeti ile  başvuran hastadan  çeşitli  sorularla ayrıntılı  öykü  alınır.  Muayenede saç  dökülmesinin tipi  belirlenir.  

Genel saç dökülmeleri- seyrelmelerinde  gebelik, doğum, menapoz, diyet, stres, cerrahi operasyon, eşlik eden hastalık,  kullanılan ilaçlar  sorgulanır.  Kansızlık, hormon  düzeyleri,  vitamin  ve mineral  eksikliklerine yönelik testler planlanır. 

Bölgesel saç dökülmelerinde  deride herhangi bir kızarıklık, kabarıklık,  pullanma,  deride incelme olması durumunda  saçlı deri  mantarı, lupus, liken planus  gibi  hastalıklar açısından tetkikler ve  gerekirse  deri biyopsisi planlanır.  Tedavisi bunlara göre verilir.  

Saçkıran adı verilen tabloda sadece  bölgesel dökülme vardır ve tedavisi dermatologlarca  yapılmalıdır. 

Sadece alın ve tepe bölgesinde seyrelme ve  açılmayla seyreden  erkek tipi saç dökülmesi  adı  verilen dökülme tipi hem erkekte hem de kadınlarda görülebilmektedir.   Kadınlardaki erkek tipi  saç dökülmesinde mutlaka hormon testleri  istenmelidir. Gerekli görülürse hasta kadın-doğum ve endokrinoloji bölümleriyle birlikte değerlendirilir.   

Erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde ağızdan alınan ve sürme ilaçlar,  şampuanlar önerilebilmekte,  PRP,  saç mezoterapisi ve saç  ekimi yapılabilmektedir. 

"Silahlar işə düşəndə, İsa Məsih də, mələkləri də əsgərə çevrilirlər..." - Atom bombasından qurtulmuş zövcə 1xbet NFC kommunal kart ödənişləri görmək üçün smartfon NFC funksiyasını dəstəkləməlidir. 1xbet Smart Gallus Pay sayğaclarının balansını genəltmək üçün MPAY bəsdir edir. kəsə unikal Mobil bukmeker kontoru oyunçuların ətraflı əhatə dairəsinə istiqamətlənmişdir. şəxsi hesabımda sorğu göndərmək